Bungi Bungi superlehká dětská kola

Bungi Bungi superlehká dětská kola

Děti a Bungi Bungi

Zní to skoro jako nějaká dětská hra, ale pravdou je, že Bungi Bungi jsou dětská kola, jejichž historie je tak trochu podobná všem lehkým a tak trochu „jiným“ speciálům pro nejmenší cyklisty. Na začátku byla chuť pořídit vlastnímu potomkovi lehké a hezké dětské kolo, která pak přerostla v sériovou produkci kol, která mají řemenový pohon, nízkou hmotnost a líbivý design. Z holandského Rotterdamu tak v celé řadě barev a velikostí míří do světa a také k nám kola i odrážedla Bungi Bungi Lite a z prvotního nadšení tvůrců se stal splněný sen a rodinný byznys.

Bungi Bungi začínají odrážedly s kompaktním rámem z hořčíkové slitiny na dvanáctkových kolech. Rámem to ale nekončí, protože kola mají náboje se speciálními přírubami, průmyslová ložiska a nechybí zajímavý detail v podobě neoprenového návleku na představec, chránící hrudník jezdce v případě nárazu. Hmotnost 2,9 kilogramu, snadné přenášení díky otvoru v rámu, nastavitelná výška sedla v rozmezí 29 až 39 centimetrů od země a čtyři barevné varianty, to je slušné pro první jízdy.

Kolekce kol pak začíná čtrnáctkami, tedy modely na kolech rozměru 14 palců, kde je lehký hliníkový rám i vidlice, ráfkové brzdy a zadní patky s nastavením pozice náboje. To je spolu s dělenou sedlovou vzpěrou základní prvek pro instalaci a napnutí řemenu Gates, který zde kvůli minimalizaci údržby a hlučnosti nahradil tradiční řetěz. Množství podložek pod představcem dovolí výrazně upravovat posed a jelikož je nutností nízká hmotnost, i kliky jsou hliníkové a náboje mají průmyslová ložiska, navíc se zajištěním imbusovými šrouby s krycí podložkou, takže nehrozí kontakt s ostrou maticí náboje, jako u obyčejných kol. To vše pak ukáže na váze jen 5,9 kilogramu. Dokonce o 200 gramů lehčí jsou pak šestnáctkové modely s podobnou koncepcí rámu a osazení, rovněž spoléhající na řemen, specifické dětské brzdové páky a opět vysoko posazený představec.

Dvacítková kola už mají dvě varianty, tedy Lite 20 Singlespeed s jedním převodem, kde se hmotnost dostala na 7,7 kilogramu a je zde už klasická sedlovka se stavitelným zámkem a verzi s třírychlostním nábojem. Lite 20 Nexus 3 pak váží jen o 200 gramů víc a otočným řazením může malý jezdec volit jeden ze tří převodů, samozřejmě poháněných řemenem. Čtyřiadvacítky už jsou pak jenom v provedení Nexus 3 s celkovou hmotností 8,7 kilogramu a opět čtveřicí barevných variant.

Bungi Bungi samozřejmě nejsou levná dětská kola, ale pokud řešíte nízkou hmotnost, promyšlenou geometrii rámu s možností upravit výšku řídítek, promyšlené detaily jako specifické brzdové páky, zmíněný řemenový pohon, zakryté jisticí imbusy nábojů nebo

speciální hliníkové hlavové složení s hladkým chodem, to vše za své peníze dostanete. Navíc v designu, jenž je díky své jednoduchosti opravdu nadčasový.